НАШИМ УЧЕНИЦИМА ЖЕЛИМО ЛЕП И САДРЖАЈАН РАСПУСТ ! БУДИТЕ ЗДРАВИ И ВЕСЕЛИ.

Светосавска приредба 2020.

У складу са традицијом наша школа је и овог понедељка 27. јануара 2020. године обележила школску славу у част првог српског учитеља, просветитеља  и архиепископа Светог Саве.

Обележавање славе започето је у Цркви Свете Петке литургијом, а наставило се резањем славског колача у просторијама  школе и свечаном приредбом. Програм за родитеље, госте школе и наставнике припремили су ученици свих разреда са наставницом српског језика, Аном и наставницом музичке културе,Соњом и учитељицом Маријом.

Свети Сава је установљен као школска слава на предлог Атанасија Николића, ректора Лицеја у Крагујевцу 2. јануара 1840. године одлуком Совјета Књажевства Србског и исте године прослављан у Крагујевцу и Београду.

Свети Сава је умро 12. јануара, и у црквеним књигама тога дана се бележи и спомиње, али се спомен његов чини 14. јануара по старом календару – 27. јануара по новом.

РЕЧИ ВЛАДИКЕ НИКОЛАЈА

,,Трудите се да и ви стекнете небеску лепоту. Она је потребна вама, потребна је вашој домовини, потребна је човечанству. Та дивна и красна лепота Христова, која ево већ седам столећа блиста и зрачи у српском роду кроз Светога Саву - она је данас најпотребнија омладини српској.

Честитајући вам славу, ја вам саветујем, ради ваше среће: не трчите за лепотом пролазном, која је само сенка, само варка и која не зависи од вас. Него се трудите да трчите за лепотом непролазном, лепотом душе и карактера, лепотом најлепшега детета српског. У овоме труду нека вас благослови Свети Сава и нека вам Бог буде у помоћи. Амин.