Толеранција-радионица за првачиће

Међународни дан толеранције обележава се 16. новембра и то је дан који нас подсећа на поштовање и уважавање другачијих од нас.  Обележава се пуних 20 година широм света.

У четвртак,14.новембра 2019. године,чланови Вршњачког тима,ученици петог разреда: Филип,Ана, Маша,Наталија и Теодора,као и ученици 4-1,Дијана и Павле,предвођени учитељицама Љиљаном и Весном,одржали су радионицу о толеранцији ученицима првог разреда.

UNESCO је дао дефиницију за толеранцију и она гласи :

Толеранција је поштовање, прихватање и уважавање богатства различитости у нашим светским културама, наша форма изражавања и начин да будемо људи.

Поштујте свога друга и другарицу иако сте различити и не слажете се баш увек. Уважите њихово мишљење и прихватите њихов предлог. Толеранција није да све мора да буде како ви хоћете! Пронађите средину између ваших различитости и играјте се, учите и растите заједно, биће вам много лепше него да се свађате!

Толеранција не значи да је све свима дозвољено, већ да сви имају иста права! Међу вама треба да влада толеранција без обзира на боју коже, верску припадност, језичке разлике. Толеранција се учи, једнако као математика или било који други предмет у школи. Замолите ваше родитеље, баке и деке, васпитачице и учитељице у школи, другаре и све остале да вас уче толеранцији за ваше добро сада и сутра. Немојте бити нетолерантни према друговима, јер сваки ваш лош поступак вређа вашег друга!

Може се десити да и вама друг врати истом мером! Желите ли и ви да будете несрећни? Сигурно не, зато немојте да другима радите оно што не желите да се вама дешава! Али не само зато да ви не будете повређени! Треба да знате да се нико лепо не осећа кад га други вређа!

Зато драги другари, будите толерантни!Покушајмо да толеранцијом учинимо живот лепшим, покушајмо да размислимо пре него што нешто кажемо, разумемо друге, као и да уживамо у различитим мишљењима људи, нешто научимо из њих, а не да се само тврдоглаво држимо својих!

Своје прве дипломе за најтолерантнијег првачића су добили ученици:

1.Ивона Иветић 1-1

2.Павле Илић 1-1