БУДИ ОДГОВОРАН/НА!!! - ПРИЈАВИ НАСИЉЕ УЧИТЕЉУ, НАСТАВНИКУ, ПСИХОЛОГУ, ДИРЕКТОРУ...

Дан толеранције

У петак,16. новембра у нашој школи је обележен Међународни дан толеранције.Бирали смо најтолерантније међу нама,правили паное,радили радионице.Чланови Тима за заштиту деце и Вршњачког тима (Анастасија,Жељко,Богдан,Ања, Дијана,Филип,Наталија и Теодора) су се потрудили да ураде радионицу и са првацима на тему „Толеранција“.

МЕЂУНАРОДНИ ДАН ТОЛЕРАНЦИЈЕ - 16.НОВЕМБАР

Међународни дан толеранције обележава се 16. новембра и то је дан који нас подсећа на поштовање и уважавање другачијих од нас.  Сам појам толеранција долази од грчке речи tolerare, што значи подносити. Она подразумева толерисање и уважавање туђих идеја, ставова и начина живота.

Према декларацији Уједињених нација,која је усвојена 1995. у Паризу,толерантност је умеће да се прихвати чињеница да људска бића,природно различита по изгледу,положају,говору,понашању и вредностима,имају право да живе и буду то што јесу.Разумети и прихватити мишљење које је другачије од нашег или било чијег је врлина која-налик чврстом мосту-гради здрав и миран живот унутар заједнице.Од 1996.године Уједињене нације су одлучиле да се широм света 16.новембра као датум обележава као Дан толеранције.

.                UNESCO је дао дефиницију за толеранцију и она гласи :

Толеранција је поштовање, прихватање и уважавање богатства различитости у нашим светским културама, наша форма изражавања и начин да будемо људи.

Бити толерантан значи бити слободан, чврсто се држати својих уверења и прихватати да се и други држе својих. То значи прихватање чињенице да су људска бића природно различита у ситуацијама, говору, понашању и вредностима и да имају право да живе у миру и онакви какви јесу. Свако има право на различитост. Наша права су једнака правима других.

Зато, покушајмо да толеранцијом учинимо живот лепшим, покушајмо да размислимо пре него што нешто кажемо, разумемо друге, као и да уживамо у различитим мишљењима људи, нешто научимо из њих, а не да се само тврдоглаво држимо својих!