Борба против насиља

ЗАШТИТИМО ДЕЦУ 23.2.2017. године,Група за превенцију насиља Министарства просвете је послала школама Стручно упутство за примену Образовних пакета за учење о теми сексуалног насиља у образовно-васпитним установама.

Прва национална студија о друштвеном проблему сексуалног злостављања деце у Републици Србији показала је да,на узрасту од 10 до 18 година, у сваком школском одељењу у Србији постоје 4 детета која су преживела одређени вид сексуалног насиља и још 4 детета која познају некога коме се то догодило. У овом тренутку, 2 деце из сваког школског одељења изложено је сексуалном насиљу. У основној школи, деца обелодањују најпре породици, која им по правилу не поверује. Млади у средњим школама најчешће кажу другарици или другу, који су склонији да им поверују. Од 2/3 деце која испричају шта им се догодило, више од половине особа којима су се поверили не предузима ништа. Само 7% њих пријави случај надлежним службама.

Сексуално насиље над дететом увек укључује емоционално злостављање. Починилац увек манипулише осећањима детета. Емоционално злостављање иде руку под руку са сексуалним. У нашој земљи, још увек се емоционално злостављање схвата и третира као мање озбиљно. Према Посебном протоколу за заштиту деце и ученика/ца од насиља, злостављања и занемаривања, обавезујућем документу Министарства просвете, науке и технолошког развоја Републике Србије, емоционално злостављање детета је јасно дефинисано као понашање које доводи до тренутног или трајног угрожавања психичког и емоционалног здравља и достојанства детета/ученика. Односи се и на ситуације у којима се пропушта обезбеђивање прикладне и подржавајуће средине за здрав емоционални и социјални развој у складу са потенцијалима детета/ученика.

Из "Вечерњих новости",субота 11.3.2017.

novosti        1

Стручно упутство и Образовне пакете можете преузети са сајтова: а)Инцест Траума Центра www.incesttraumacentar.org.rs и б)групе за заштиту од насиља и дискриминације Министарства просвете и...   www.mpn.gov.rs/grupa-za-prevenciju-nasilja